FALL 2019 M-F Schedule | Independent Learning Academy

Click on the teacher links for teacher information, class descriptions and other classes they teach.

 

Class Time Teacher Openings Grade Room
Mon 8:00-9:00
Medieval History thru Art Mon 8:00-9:00 Creative Creatures Open Kindergarten-5 years - 4th Not Assigned
Study Hall Mon 8:00-9:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Mad Dog Math Mon 8:00-9:00 Julie Kotoff Limited Openings 1st Not Assigned
Literature Circle Mon 8:00-9:00 Cami Stigall Limited Openings 2nd - 3rd Not Assigned
Mad Dog Math Mon 8:00-9:00 Julie Kotoff Open 2nd Not Assigned
LA-A Grammar & Spelling Mon 8:00-9:00 Denise Buskirk Open 2nd - 3rd Not Assigned
Mad Dog Math Mon 8:00-9:00 Julie Kotoff Limited Openings 3rd - 6th Not Assigned
Mad Science Mon 8:00-9:00 Veronica O'Donohue Limited Openings 4th - 6th Not Assigned
Math 4 Mon 8:00-9:00 Meredith Barr Closed 4th Not Assigned
IEW Ancient Mon 8:00-9:00 Farida Hsu Open 5th - 6th Not Assigned
Mon 8:00-9:30
Digital Media Art Mon 8:00-9:30 Paul Rabara Closed 4th - 8th Not Assigned
Urban Workshop 1 Mon 8:00-9:30 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Open 4th - 12th Not Assigned
Earth Science Mon 8:00-9:30 Molly Henry Open 6th Not Assigned
English 7 Mon 8:00-9:30 Lori Verstegen Closed 7th Not Assigned
English 7 Adv Mon 8:00-9:30 Jane Park Closed 7th Not Assigned
World History Mon 8:00-9:30 Carrie Lucas Limited Openings 10th Not Assigned
Gov't/Econ Mon 8:00-9:30 Stephanie Bowman Closed 11th - 12th Not Assigned
Mon 9:10-10:10
Mad Science Mon 9:10-10:10 Veronica O'Donohue Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Study Hall Mon 9:10-10:10 Closed Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Mad Dog Math Mon 9:10-10:10 Julie Kotoff Limited Openings 1st Not Assigned
Mad Dog Math Mon 9:10-10:10 Julie Kotoff Closed 2nd Not Assigned
LA-B Grammar & Spelling Mon 9:10-10:10 Denise Buskirk Limited Openings 3rd - 4th Not Assigned
Modern History thru the Arts Mon 9:10-10:10 Creative Creatures Closed 3rd - 6th Not Assigned
Mad Dog Math Mon 9:10-10:10 Julie Kotoff Closed 3rd - 6th Not Assigned
IEW Fables, Myths & Fairy Tales Mon 9:10-10:10 Farida Hsu Closed 4th - 5th Not Assigned
Mon 9:40-11:10
Super Chefs Mon 9:40-11:10 Erika Coon Open Kindergarten-5 years - 5th Not Assigned
Urban Workshop 1 Mon 9:40-11:10 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Closed 4th - 12th Not Assigned
Math 5 Mon 9:40-11:10 Meredith Barr Closed 5th Not Assigned
Ancient History Mon 9:40-11:10 Adriana Lassiter Open 6th Not Assigned
Medieval History Mon 9:40-11:10 Carrie Lucas Closed 7th Not Assigned
English 8 Adv Mon 9:40-11:10 Jane Park Closed 8th Not Assigned
American Lit Mon 9:40-11:10 Stephanie Bowman Open 11th Not Assigned
Lunch/Recess Mon 11:10-12:50
Lunch/Recess Lunch/Recess Mon 11:10-12:50 Open Kindergarten-5 years Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Mon 11:10-12:50 Open 1st - 3rd Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Mon 11:10-12:50 Closed 4th - 6th Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Mon 11:10-12:50 Closed 7th - 12th Not Assigned
Mon 10:20-11:20
Mixed Media Art Mon 10:20-11:20 Creative Creatures Limited Openings Kindergarten-5 years - 5th Not Assigned
Study Hall Mon 10:20-11:20 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Ancient Egypt Mon 10:20-11:20 Bree Rausch Open 1st - 3rd Not Assigned
Mad Dog Math Mon 10:20-11:20 Julie Kotoff Closed 1st Not Assigned
Mad Science Mon 10:20-11:20 Veronica O'Donohue Open 2nd - 4th Not Assigned
IEW People and Places in Community Mon 10:20-11:20 Farida Hsu Closed 2nd - 3rd Not Assigned
Mad Dog Math Mon 10:20-11:20 Julie Kotoff Closed 2nd Not Assigned
Mad Dog Math Mon 10:20-11:20 Julie Kotoff Closed 3rd - 6th Not Assigned
LA-C Grammar & Spelling Mon 10:20-11:20 Denise Buskirk Closed 4th - 5th Not Assigned
IEW Medieval Mon 10:20-11:20 Lori Verstegen Closed 5th - 6th Not Assigned
Mon 12:30-2:00
International Desserts & Pastries Mon 12:30-2:00 Thanitra Pichedvanichok Closed 2nd - 6th Not Assigned
Beginning Sewing Mon 12:30-2:00 Darice Terry Open 3rd - 12th Not Assigned
Urban Workshop 1 Mon 12:30-2:00 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Closed 4th - 12th Not Assigned
Math 6 Mon 12:30-2:00 Meredith Barr Closed 6th Not Assigned
LA-E Grammar Mon 12:30-2:00 Denise Buskirk Limited Openings 6th - 8th Not Assigned
English 8 Mon 12:30-2:00 Lisa Carden Closed 8th Not Assigned
Teen Communication Skills Mon 12:30-2:00 Lori Kelman Open 8th - 12th Not Assigned
World Geography & Cultures Mon 12:30-2:00 Adriana Lassiter Closed 9th Not Assigned
British Lit Mon 12:30-2:00 Carrie Lucas Open 12th Not Assigned
Mon 1:00-2:00
Academic Chess Mon 1:00-2:00 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Ancient History thru Art Mon 1:00-2:00 Creative Creatures Limited Openings Kindergarten-5 years - 3rd Not Assigned
Study Hall Mon 1:00-2:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Manners, Character & Social Skills Mon 1:00-2:00 Anna Anderson
The Etiquette Factory Jennifer Nelson
Closed Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Patriotic Guitar & Ukulele Mon 1:00-2:00 Cheryl Thomas Closed 1st - 8th Not Assigned
Bionerds Mon 1:00-2:00 Dizon Diana Closed 1st - 5th Not Assigned
DramaKids Mon 1:00-2:00 Ryan Fredericks Open 3rd - 5th Not Assigned
Play to Your Health Mon 1:00-2:00 Open 3rd - 5th Not Assigned
US History Mon 1:00-2:00 Bree Rausch Limited Openings 3rd - 6th Not Assigned
Mon 2:10-3:10
Play to Your Health Mon 2:10-3:10 Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Academic Origami Mon 2:10-3:10 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 4th Not Assigned
DramaKids Mon 2:10-3:10 Ryan Fredericks Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Study Hall Mon 2:10-3:10 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Bionerds Mon 2:10-3:10 Dizon Diana Open 1st - 5th Not Assigned
Early Modern Hist thru Arts Mon 2:10-3:10 Creative Creatures Open 2nd - 5th Not Assigned
Manners, Character & Social Skills Mon 2:10-3:10 Anna Anderson
The Etiquette Factory Jennifer Nelson
Open 3rd - 5th Not Assigned
Songwriting & Worship Leading Mon 2:10-3:10 Cheryl Thomas Open 6th - 12th Not Assigned
Mon 2:10-3:40
Study Hall Mon 2:10-3:40 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Urban Workshop 1 Mon 2:10-3:40 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Closed 4th - 12th Not Assigned
Intermediate Sewing Mon 2:10-3:40 Darice Terry Closed 4th - 12th Not Assigned
LA-D Grammar & Spelling Mon 2:10-3:40 Denise Buskirk Open 5th - 6th Not Assigned
EQ - Economics Quotient Mon 2:10-3:40 Farida Hsu Limited Openings 6th - 8th Not Assigned
Apologetics Mon 2:10-3:40 Ted Shown Open 6th - 8th Not Assigned
International Desserts & Pastries Mon 2:10-3:40 Thanitra Pichedvanichok Open 7th - 12th Not Assigned
Wed 8:00-9:00
Beg. Spanish Wed 8:00-9:00 Anabel Rodriguez Limited Openings Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Pickleball Wed 8:00-9:00 Todd Nash Closed Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Study Hall Wed 8:00-9:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
LA-A Grammar & Spelling Wed 8:00-9:00 Denise Buskirk Open 2nd - 3rd Not Assigned
Voice Wed 8:00-9:00 Brenda Harp Open 2nd - 8th Not Assigned
Beg. Mandarin 1A Wed 8:00-9:00 Ling Chou Open 3rd - 8th Not Assigned
IEW Fun & Fascinating Wed 8:00-9:00 Farida Hsu Limited Openings 4th - 5th Not Assigned
Creative Writing Wed 8:00-9:00 Jane Park Closed 5th - 8th Not Assigned
Discovery Cube Wed 8:00-9:00 Erica Rueda Open 5th - 6th Not Assigned
Wed 8:00-9:30
Abacus Math Wed 8:00-9:30 Anna Anderson Open 1st - 5th Not Assigned
Urban Workshop 3 Wed 8:00-9:30 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Open 4th - 12th Not Assigned
Gourmet Baking Wed 8:00-9:30 Stephanie Bowman Limited Openings 6th - 12th Not Assigned
Life Science Wed 8:00-9:30 Molly Henry Closed 7th Not Assigned
Beg. Ballroom Dance Wed 8:00-9:30 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 7th - 12th Not Assigned
Life Science Wed 8:00-9:30 Cathy Sheetz Open 7th Not Assigned
Physical Science Wed 8:00-9:30 Connie Avery Open 8th Not Assigned
Beg. German A1 (9-12) Wed 8:00-9:30 Schoeneich Ursula Open 9th - 12th Not Assigned
World Literature Wed 8:00-9:30 Carrie Lucas Limited Openings 10th Not Assigned
Wed 9:10-10:10
Fundamentals of Sports PE Wed 9:10-10:10 Todd Nash Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Study Hall Wed 9:10-10:10 Closed Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Piano Wed 9:10-10:10 Brenda Harp Open 2nd - 12th Not Assigned
Discovery Cube Wed 9:10-10:10 Erica Rueda Open 2nd - Kindergarten-5 years Not Assigned
Beg Spanish Wed 9:10-10:10 Anabel Rodriguez Open 3rd - 5th Not Assigned
CA History Wed 9:10-10:10 Victoria Kranser Closed 3rd - 5th Not Assigned
Beg. Spanish Wed 9:10-10:10 Anabel Rodriguez Closed 3rd - 5th Not Assigned
LA-B Grammar & Spelling Wed 9:10-10:10 Denise Buskirk Open 3rd - 4th Not Assigned
Beg. Mandarin 1B Wed 9:10-10:10 Ling Chou Open 4th - 12th Not Assigned
Martial Arts Wed 9:10-10:10 Rachel Kravitz Limited Openings 4th - 12th Not Assigned
Wed 9:40-11:10
International Cuisine Wed 9:40-11:10 Thanitra Pichedvanichok Open 2nd - 4th Not Assigned
Scratch Programming Wed 9:40-11:10 Roger Huynh Caustics Digital Academy Open 3rd - 6th Not Assigned
Urban Workshop 3 Wed 9:40-11:10 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Closed 4th - 12th Not Assigned
Competitive Speech & Debate Wed 9:40-11:10 Scott McKeever Closed 6th - 12th Not Assigned
Intermediate German A2 (7-12) Wed 9:40-11:10 Schoeneich Ursula Open 7th - 12th Not Assigned
Physical Science Wed 9:40-11:10 Connie Avery Closed 8th Not Assigned
American History Wed 9:40-11:10 Stephanie Bowman Open 11th Not Assigned
Lunch/Recess Wed 11:10-12:50
Lunch/Recess Lunch/Recess Wed 11:10-12:50 Open Kindergarten-5 years Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Wed 11:10-12:50 Limited Openings 1st - 3rd Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Wed 11:10-12:50 Closed 4th - 6th Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Wed 11:10-12:50 Closed 7th - 12th Not Assigned
Wed 10:20-11:20
Martial Arts Wed 10:20-11:20 Rachel Kravitz Limited Openings Kindergarten-5 years - 3rd Not Assigned
C3 - Character, Comm, Courage Wed 10:20-11:20 Terry Mansfield Closed Kindergarten-5 years - 5th Not Assigned
Study Hall Wed 10:20-11:20 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Human Body Wed 10:20-11:20 Tiffany Haugland Limited Openings Kindergarten-5 years - 1st Not Assigned
Archery Wed 10:20-11:20 Will Reed Open 1st - 5th Not Assigned
Ancient Greece & Rome Wed 10:20-11:20 Bree Rausch Closed 2nd - 4th Not Assigned
CA History Wed 10:20-11:20 Victoria Kranser Limited Openings 3rd - 5th Not Assigned
Apologia Astronomy Wed 10:20-11:20 Anna Anderson Open 3rd - 5th Not Assigned
Discovery Cube Wed 10:20-11:20 Erica Rueda Open 3rd - 4th Not Assigned
LA-C Grammar & Spelling Wed 10:20-11:20 Denise Buskirk Open 4th - 5th Not Assigned
Apologia Human Anatomy Wed 10:20-11:20 Carrie Lucas Closed 5th - 6th Not Assigned
Guitar/Ukulele Wed 10:20-11:20 Brenda Harp Limited Openings 5th - 12th Not Assigned
Apologia Human Anatomy Wed 10:20-11:20 Stefani Hodges Closed 5th - 6th Not Assigned
Wed 12:30-2:00
Mine, Craft, Build Adventure Game using Legos Wed 12:30-2:00 Chrissy Close Closed Kindergarten-5 years - 3rd Not Assigned
Jr. Debaters Wed 12:30-2:00 Scott McKeever Open 3rd - 5th Not Assigned
Urban Workshop 3 Wed 12:30-2:00 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Open 4th - 12th Not Assigned
LA-D Grammar & Spelling Wed 12:30-2:00 Denise Buskirk Limited Openings 5th - 6th Not Assigned
Digital Art with Animation Wed 12:30-2:00 Roger Huynh Caustics Digital Academy Open 5th - 8th Not Assigned
Beg. Spanish Wed 12:30-2:00 Liz Travieso Closed 6th - 8th Not Assigned
Animation, Anime & Character Design Wed 12:30-2:00 Vicki Frazier Limited Openings 6th - 12th Not Assigned
Beg. German A1 (6-8) Wed 12:30-2:00 Schoeneich Ursula Open 6th - 8th Not Assigned
Archery Wed 12:30-2:00 Will Reed Closed 6th - 12th Not Assigned
US - Modern History Wed 12:30-2:00 Terry Mansfield Closed 8th Not Assigned
English 9 Wed 12:30-2:00 Stephanie Bowman Closed 9th Not Assigned
International Cuisine Wed 12:30-2:00 Thanitra Pichedvanichok Open 9th - 12th Not Assigned
English 9 Wed 12:30-2:00 Carrie Lucas Open 9th Not Assigned
Wed 1:00-2:00
Academic Chess Wed 1:00-2:00 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Study Hall Wed 1:00-2:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Apologia Astronomy Wed 1:00-2:00 Anna Anderson Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Fine Arts with the Masters Wed 1:00-2:00 Robin Young Closed 1st - 5th Not Assigned
Beg. Fashion Design & Sewing Wed 1:00-2:00 Mariah Kenyon Limited Openings 2nd - 8th Not Assigned
Apologia Swimming Creatures Wed 1:00-2:00 Tiffany Haugland Closed 2nd - 4th Not Assigned
Stretch, Core, & Balance Wed 1:00-2:00 Stacy M Agosto Open 6th - 12th Not Assigned
Wed 2:10-3:10
Study Hall Wed 2:10-3:10 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Archery Wed 2:10-3:10 Will Reed Closed 1st - 5th Not Assigned
Int. Fashion Design & Sewing Wed 2:10-3:10 Mariah Kenyon Limited Openings 2nd - 8th Not Assigned
Beg. German A1.2 Wed 2:10-3:10 Schoeneich Ursula Open 3rd - 5th Not Assigned
Wed 2:10-3:40
Study Hall Wed 2:10-3:40 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
STEM FUNdamentals Using Legos Wed 2:10-3:40 Chrissy Close Open Kindergarten-5 years - 5th Not Assigned
Musical Theater Wed 2:10-3:40 Acting Academy For Kids Closed 1st - 5th Not Assigned
Urban Workshop 3 Wed 2:10-3:40 Urban Workshop Steven M Trindade
Matthew Durham
Joshua Manley
Limited Openings 4th - 12th Not Assigned
International Cuisine Wed 2:10-3:40 Thanitra Pichedvanichok Limited Openings 5th - 8th Not Assigned
Ceramics (Art) Wed 2:10-3:40 Creative Creatures Limited Openings 6th - 12th Not Assigned
Fine Arts with the Masters 2 Wed 2:10-3:40 Robin Young Open 6th - 12th Not Assigned
LA-E Grammar Wed 2:10-3:40 Denise Buskirk Open 6th - 8th Not Assigned
Figure Drawing Wed 2:10-3:40 Vicki Frazier Limited Openings 6th - 12th Not Assigned
Logic Wed 2:10-3:40 Catherine Hood Biola Torrey Open 9th - 12th Not Assigned
Film & Video Production Wed 2:10-3:40 Open 9th - 12th Not Assigned
Intro to Java Programming Wed 2:10-3:40 Roger Huynh Caustics Digital Academy Open 9th - 12th Not Assigned
SAT/ACT Success Wed 2:10-3:40 College Cafe-- First Choice Admissions Open 10th - 12th Not Assigned
Wed 3:50 - 5:20
SAT/ACT Success Wed 3:50 - 5:20 College Cafe-- First Choice Admissions Open 10th - 12th Not Assigned
Mon/Wed 8:00-9:30
Alg 1 Mon/Wed 8:00-9:30 Eiman Akhavan Closed 8th - 9th Not Assigned
Alg 1 Mon/Wed 8:00-9:30 Kristin Strickler Closed 8th - 9th Not Assigned
Foundations of American Thought Mon/Wed 8:00-9:30 Catherine Hood Biola Torrey Open 11th - 12th Not Assigned
Mon/Wed 8:00-10:10
First Grade Program Mon/Wed 8:00-10:10 Taryn Sains Limited Openings 1st 202
Second Grade Program Mon/Wed 8:00-10:10 Bree Rausch Open 2nd 209
Wed 4:00-6:00
First Lego League Wed 4:00-6:00 Open 4th - 8th Not Assigned
Mon/Wed 8:00-11:20
Kindergarten Program Mon/Wed 8:00-11:20 Michaela Ackermann Open Kindergarten-5 years Not Assigned
Mon/Wed 9:40-11:10
Biology Mon/Wed 9:40-11:10 Molly Henry Open 9th Not Assigned
Biology Mon/Wed 9:40-11:10 Cathy Sheetz Closed 9th - 10th Not Assigned
Geometry Mon/Wed 9:40-11:10 Kristin Strickler Closed 10th Not Assigned
Pre-Calculus Mon/Wed 9:40-11:10 Eiman Akhavan Open 12th Not Assigned
Mon/Wed 12:30-2:00
Math 7 Mon/Wed 12:30-2:00 Kristin Strickler Closed 6th - 7th Not Assigned
Math 7 Mon/Wed 12:30-2:00 Molly Henry Open 6th - 7th Not Assigned
Rhetoric Mon/Wed 12:30-2:00 Catherine Hood Biola Torrey Limited Openings 9th - 12th Not Assigned
Chemistry Mon/Wed 12:30-2:00 Jon Buck Closed 10th - 12th Not Assigned
Alg 2 Mon/Wed 12:30-2:00 Eiman Akhavan Open 11th Not Assigned
Mon/Wed 2:10-3:40
Math 8 Mon/Wed 2:10-3:40 Kristin Strickler Closed 7th - 8th Not Assigned
Math 8 Mon/Wed 2:10-3:40 Molly Henry Open 7th - 8th Not Assigned
Spanish 1 Mon/Wed 2:10-3:40 Liz Travieso Closed 9th - 12th Not Assigned
The Inklings Mon/Wed 2:10-3:40 Catherine Hood Biola Torrey Open 10th - 12th Not Assigned
Physics Mon/Wed 2:10-3:40 Aaron Soffa Open 11th - 12th Not Assigned
Mon/Wed 3:50-4:50
Running Club Mon/Wed 3:50-4:50 Jennifer Petersen Closed 7th - 12th Not Assigned
Mon/Wed 3:50-5:20
Volleyball Team Mon/Wed 3:50-5:20 Todd Nash Open 7th - 12th Not Assigned
Tue 8:00-9:00
Pickleball Tue 8:00-9:00 Todd Nash Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Medieval History thru Art Tue 8:00-9:00 Creative Creatures Open Kindergarten-5 years - 4th Not Assigned
Study Hall Tue 8:00-9:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Mad Dog Math Tue 8:00-9:00 Farida Hsu Open 1st Not Assigned
Beg. Ballroom Dance Tue 8:00-9:00 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 1st - 2nd Not Assigned
Voice Tue 8:00-9:00 Brenda Harp Open 2nd - 8th Not Assigned
Mad Dog Math Tue 8:00-9:00 Farida Hsu Open 2nd Not Assigned
Mad Dog Math Tue 8:00-9:00 Farida Hsu Open 3rd - 6th Not Assigned
Mad Science Tue 8:00-9:00 Veronica O'Donohue Open 4th - 6th Not Assigned
Tue 8:00-9:30
Digital Media Art Tue 8:00-9:30 Paul Rabara Open 1st - 4th Not Assigned
English 7 Tue 8:00-9:30 Jane Park Open 7th Not Assigned
Tue 9:10-10:10
Mad Science Tue 9:10-10:10 Veronica O'Donohue Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Fundamentals of Sports PE Tue 9:10-10:10 Todd Nash Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Study Hall Tue 9:10-10:10 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Bionerds Tue 9:10-10:10 Dizon Diana Open 1st - 5th Not Assigned
Mad Dog Math Tue 9:10-10:10 Farida Hsu Open 1st Not Assigned
Mad Dog Math Tue 9:10-10:10 Farida Hsu Open 2nd Not Assigned
Piano Tue 9:10-10:10 Brenda Harp Open 2nd - 12th Not Assigned
Mad Dog Math Tue 9:10-10:10 Farida Hsu Closed 3rd - 6th Not Assigned
Beg. Ballroom Dance Tue 9:10-10:10 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 3rd - 4th Not Assigned
Modern History thru the Arts Tue 9:10-10:10 Creative Creatures Open 3rd - 6th Not Assigned
Tue 9:40-11:10
Cooking Across America Tue 9:40-11:10 Thanitra Pichedvanichok Open 2nd - 4th Not Assigned
Digital Media Art Tue 9:40-11:10 Paul Rabara Limited Openings 5th - 8th Not Assigned
English 8 Tue 9:40-11:10 Jane Park Open 5th - 8th Not Assigned
Ancient History Tue 9:40-11:10 Adriana Lassiter Open 6th Not Assigned
Lunch/Recess Tue 11:10-12:50
Lunch/Recess Lunch/Recess Tue 11:10-12:50 Open Kindergarten-5 years Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Tue 11:10-12:50 Open 1st - 3rd Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Tue 11:10-12:50 Open 4th - 6th Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Tue 11:10-12:50 Open 7th - 12th Not Assigned
Tue 10:20-11:20
Mixed Media Art Tue 10:20-11:20 Creative Creatures Open Kindergarten-5 years - 5th Not Assigned
Study Hall Tue 10:20-11:20 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Bionerds Tue 10:20-11:20 Dizon Diana Open 1st - 5th Not Assigned
Mad Dog Math Tue 10:20-11:20 Farida Hsu Limited Openings 1st Not Assigned
Ancient Egypt Tue 10:20-11:20 Bree Rausch Open 1st - 3rd Not Assigned
Fine Arts with the Masters Tue 10:20-11:20 Robin Young Open 1st - 5th Not Assigned
Literature Circle Tue 10:20-11:20 MrsBrittany Doan Open 2nd - 3rd Not Assigned
Mad Science Tue 10:20-11:20 Veronica O'Donohue Open 2nd - 4th Not Assigned
Mad Dog Math Tue 10:20-11:20 Farida Hsu Open 2nd Not Assigned
Mad Dog Math Tue 10:20-11:20 Farida Hsu Open 3rd - 6th Not Assigned
Beg. Ballroom Dance Tue 10:20-11:20 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 5th - 6th Not Assigned
Guitar/Ukulele Tue 10:20-11:20 Brenda Harp Open 5th - 12th Not Assigned
Tue 12:30-2:00
Cooking Across America Tue 12:30-2:00 Thanitra Pichedvanichok Open 5th - 8th Not Assigned
Creative Writing Tue 12:30-2:00 Robin Young Limited Openings 5th - 8th Not Assigned
Math 6 Tue 12:30-2:00 Brenda Harp Open 6th Not Assigned
Medieval History Tue 12:30-2:00 Adriana Lassiter Open 7th Not Assigned
Tue 1:00-2:00
Ancient History thru Art Tue 1:00-2:00 Creative Creatures Open Kindergarten-5 years - 3rd Not Assigned
Study Hall Tue 1:00-2:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Beg German A1.0 Tue 1:00-2:00 Schoeneich Ursula Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Jr AeroMech Eng Tue 1:00-2:00 James Socal Stem Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Lego Duplo Archi/Eng Tue 1:00-2:00 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 1st Not Assigned
Academic Chess Tue 1:00-2:00 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
USA Geography Tue 1:00-2:00 MrsBrittany Doan Open 2nd - 5th Not Assigned
Ancient Greece & Rome Tue 1:00-2:00 Bree Rausch Open 2nd - 4th Not Assigned
DramaKids Tue 1:00-2:00 Ryan Fredericks Open 3rd - 5th Not Assigned
Play to Your Health Tue 1:00-2:00 Open 3rd - 5th Not Assigned
Tue 2:10-3:10
Play to Your Health Tue 2:10-3:10 Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Academic Origami Tue 2:10-3:10 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 4th Not Assigned
DramaKids Tue 2:10-3:10 Ryan Fredericks Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Study Hall Tue 2:10-3:10 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Early Modern Hist thru Arts Tue 2:10-3:10 Creative Creatures Open 2nd - 5th Not Assigned
Beg German A1.1 Tue 2:10-3:10 Schoeneich Ursula Open 3rd - 5th Not Assigned
World Geography Tue 2:10-3:10 MrsBrittany Doan Closed 5th - 8th Not Assigned
Tue 2:10-3:40
Study Hall Tue 2:10-3:40 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
AME Engineering Tue 2:10-3:40 James Socal Stem Open 3rd - 8th Not Assigned
Musical Showtunes Tue 2:10-3:40 Acting Academy For Kids Open 5th - 8th Not Assigned
Graphic Design Tue 2:10-3:40 Paige Fellers Open 6th - 8th Not Assigned
Fine Arts with the Masters Tue 2:10-3:40 Robin Young Open 6th - 12th Not Assigned
Thu 8:00-9:00
Study Hall Thu 8:00-9:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Apologia Swimming Creatures Thu 8:00-9:00 Tiffany Haugland Open 2nd - 4th Not Assigned
Beg. Ballroom Dance Thu 8:00-9:00 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 3rd - 5th Not Assigned
Discovery Cube Thu 8:00-9:00 Erica Rueda Open 5th - 6th Not Assigned
IEW Ancient Thu 8:00-9:00 Farida Hsu Open 5th - 6th Not Assigned
Thu 8:00-9:30
Robotics Lego We-Do Thu 8:00-9:30 Chrissy Close Open 2nd - 5th Not Assigned
Monart Thu 8:00-9:30 Connie Avery Open 6th - 8th Not Assigned
Thu 9:10-10:10
Biblical Arts Thu 9:10-10:10 Cheryl Thomas Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Beg. Spanish Thu 9:10-10:10 Anabel Rodriguez Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Study Hall Thu 9:10-10:10 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Beg. Fashion Design & Sewing Thu 9:10-10:10 Mariah Kenyon Open 2nd - 8th Not Assigned
Discovery Cube Thu 9:10-10:10 Erica Rueda Open 2nd - Kindergarten-5 years Not Assigned
IEW Fun & Fascinating Thu 9:10-10:10 Farida Hsu Open 4th - 5th Not Assigned
Martial Arts Thu 9:10-10:10 Rachel Kravitz Open 4th - 12th Not Assigned
Apologia Swimming Creatures Thu 9:10-10:10 Tiffany Haugland Open 4th - 6th Not Assigned
Thu 9:40-11:10
Sweet & Savory Cuisine Thu 9:40-11:10 Thanitra Pichedvanichok Open 2nd - 4th Not Assigned
Scratch Programming Thu 9:40-11:10 Roger Huynh Caustics Digital Academy Open 3rd - 6th Not Assigned
Robotics Lego EV3 Thu 9:40-11:10 Chrissy Close Open 4th - 8th Not Assigned
Beg. Ballroom Dance Thu 9:40-11:10 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 6th - 8th Not Assigned
Physical Science Thu 9:40-11:10 Connie Avery Limited Openings 8th Not Assigned
Lunch/Recess Thu 11:10-12:50
Lunch/Recess Lunch/Recess Thu 11:10-12:50 Open Kindergarten-5 years Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Thu 11:10-12:50 Open 1st - 3rd Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Thu 11:10-12:50 Open 4th - 6th Not Assigned
Lunch/Recess Lunch/Recess Thu 11:10-12:50 Open 7th - 12th Not Assigned
Thu 10:20-11:20
Martial Arts Thu 10:20-11:20 Rachel Kravitz Open Kindergarten-5 years - 3rd Not Assigned
Lego Duplo Archi/Eng Thu 10:20-11:20 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 1st Not Assigned
Study Hall Thu 10:20-11:20 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Human Body Thu 10:20-11:20 Tiffany Haugland Open Kindergarten-5 years - 1st Not Assigned
Int. Fashion Design & Sewing Thu 10:20-11:20 Mariah Kenyon Open 2nd - 8th Not Assigned
IEW People & Places in Community Thu 10:20-11:20 Farida Hsu Open 2nd - 3rd Not Assigned
US History Thu 10:20-11:20 Bree Rausch Open 3rd - 6th Not Assigned
Beg. Spanish Thu 10:20-11:20 Anabel Rodriguez Open 3rd - 5th Not Assigned
Discovery Cube Thu 10:20-11:20 Erica Rueda Open 3rd - 4th Not Assigned
Biblical Arts Thu 10:20-11:20 Cheryl Thomas Open 3rd - 5th Not Assigned
Thu 12:30-2:00
Mine, Craft, Build Adventure Game using Legos Thu 12:30-2:00 Chrissy Close Open Kindergarten-5 years - 3rd Not Assigned
Beginning Sewing Thu 12:30-2:00 Darice Terry Open 3rd - 8th Not Assigned
Ceramics (Art) Thu 12:30-2:00 Creative Creatures Open 4th - 8th Not Assigned
Minecraft Modding Thu 12:30-2:00 Roger Huynh Caustics Digital Academy Open 4th - 8th Not Assigned
Sweet & Savory Cuisine Thu 12:30-2:00 Thanitra Pichedvanichok Open 5th - 8th Not Assigned
Animation, Anime & Character Design Thu 12:30-2:00 Vicki Frazier Open 6th - 12th Not Assigned
Life Science Thu 12:30-2:00 Tiffany Haugland Open 7th Not Assigned
Thu 1:00-2:00
Study Hall Thu 1:00-2:00 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Manners, Character & Social Skills Thu 1:00-2:00 Monica Brillhart
The Etiquette Factory Jennifer Nelson
Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Academic Chess Thu 1:00-2:00 Adam Brody Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Monart Thu 1:00-2:00 Connie Avery Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Archery Thu 1:00-2:00 Will Reed Open 1st - 5th Not Assigned
Guitar & Ukulele Thu 1:00-2:00 Cheryl Thomas Open 3rd - 8th Not Assigned
Stretch, Core, & Balance Thu 1:00-2:00 Stacy M Agosto Open 6th - 8th Not Assigned
Thu 2:10-3:10
Mini Artists Thu 2:10-3:10 Creative Creatures Open Kindergarten-5 years - 2nd Not Assigned
Study Hall Thu 2:10-3:10 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Manners, Character & Social Skills Thu 2:10-3:10 Monica Brillhart
The Etiquette Factory Jennifer Nelson
Open 3rd - 5th Not Assigned
Monart Thu 2:10-3:10 Connie Avery Open 3rd - 5th Not Assigned
Graphic Design Thu 2:10-3:10 Paige Fellers Open 4th - 6th Not Assigned
Young Entrepreneur Thu 2:10-3:10 Thanitra Pichedvanichok Open 5th - 8th Not Assigned
Songwriting & Worship Leading Thu 2:10-3:10 Cheryl Thomas Open 6th - 8th Not Assigned
Thu 2:10-3:40
STEM FUNdamentals Using Legos Thu 2:10-3:40 Chrissy Close Open Kindergarten-5 years - 5th Not Assigned
Study Hall Thu 2:10-3:40 Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Digital Art with Animation Thu 2:10-3:40 Roger Huynh Caustics Digital Academy Open 5th - 8th Not Assigned
Beg. Spanish Thu 2:10-3:40 Liz Travieso Open 6th - 8th Not Assigned
Figure Drawing Thu 2:10-3:40 Vicki Frazier Open 6th - 12th Not Assigned
Archery Thu 2:10-3:40 Will Reed Open 6th - 8th Not Assigned
Tue/Thu 8:00-9:30
Math 8 Tue/Thu 8:00-9:30 Eiman Akhavan Open 8th Not Assigned
Tue/Thu 8:00-10:10
First Grade Program Tue/Thu 8:00-10:10 Taryn Sains Open 1st 211
Second Grade Program Tue/Thu 8:00-10:10 Bree Rausch Open 2nd 301
Tue/Thu 8:00-11:20
Kindergarten Program Tue/Thu 8:00-11:20 Michaela Ackermann Open Kindergarten-5 years 201
Tue/Thu 9:40-11:10
Math 7 Tue/Thu 9:40-11:10 Eiman Akhavan Open 7th Not Assigned
Fri 8:00-9:30
Rendering, Design & Creative Architecture Fri 8:00-9:30 Vicki Frazier Open 7th - 12th Not Assigned
Beg. Fashion Design & Sewing Fri 8:00-9:30 Mariah Kenyon Open 7th - 12th Not Assigned
Mixed Media with Teens Fri 8:00-9:30 Connie Avery Open 7th - 12th Not Assigned
Video Game Design Fri 8:00-9:30 James Socal Stem Open 7th - 12th Not Assigned
Beg. Ballroom Dance Fri 8:00-9:30 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 7th - 12th Not Assigned
Archery Fri 8:00-9:30 Will Reed Open 7th - 12th Not Assigned
Watercolor for Illustration Fri 8:00-9:30 Creative Creatures Open 7th - 12th Not Assigned
Study Hall Fri 8:00-9:30 Open 7th - 12th Not Assigned
Private Pilot Ground School Fri 8:00-9:30 Kim Atkins Open 8th - 12th Not Assigned
Beginning Automotive 1 Fri 8:00-9:30 John Guldalian Open 9th - 12th Not Assigned
Biblical Ethics Fri 8:00-9:30 Jon Buck Open 9th - 12th Not Assigned
Fri 9:40-11:10
Hip Hop Dance Fri 9:40-11:10 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 7th - 12th Not Assigned
Archery Fri 9:40-11:10 Will Reed Open 7th - 12th Not Assigned
Printmaking Fri 9:40-11:10 Creative Creatures Open 7th - 12th Not Assigned
Study Hall Fri 9:40-11:10 Open 7th - 12th Not Assigned
Animation, Anime & Character Design Fri 9:40-11:10 Vicki Frazier Open 7th - 12th Not Assigned
Beg. Fashion Design & Sewing Fri 9:40-11:10 Mariah Kenyon Open 7th - 12th Not Assigned
Graphic Design Fri 9:40-11:10 Paige Fellers Closed 7th - 12th Not Assigned
Teen Communication Skills Fri 9:40-11:10 Lori Kelman Open 8th - 12th Not Assigned
Drone School Fri 9:40-11:10 Kim Atkins Open 8th - 12th Not Assigned
Beginning Automotive 1 Fri 9:40-11:10 John Guldalian Open 9th - 12th Not Assigned
Personal Finance Fri 9:40-11:10 Farida Hsu Open 9th - 12th Not Assigned
Criminology Fri 9:40-11:10 James Socal Stem Closed 9th - 12th Not Assigned
Lunch/Recess Fri 11:10-12:50
Lunch/Recess Lunch/Recess Fri 11:10-12:50 Open 7th - 12th Not Assigned
Fri 12:30-2:00
Art of Storytelling Fri 12:30-2:00 Vicki Frazier Open 7th - 12th Not Assigned
Music & Art Appreciation Fri 12:30-2:00 Brenda Harp Open 7th - 12th Not Assigned
Cybersecurity/Hacking Fri 12:30-2:00 James Socal Stem Open 7th - 12th Not Assigned
Competitive Ballroom Dance Fri 12:30-2:00 Bumpin Ballroom Danny and Kayla Parker Open 7th - 12th Not Assigned
Beg. Woodworking Fri 12:30-2:00 Todd Nash Open 7th - 12th Not Assigned
Study Hall Fri 12:30-2:00 Open 7th - 12th Not Assigned
Teen Job Readiness Fri 12:30-2:00 Lori Kelman Open 9th - 12th Not Assigned
Creative Writing Fri 12:30-2:00 Robin Young Open 9th - 12th Not Assigned
Fri 2:00-3:00
Running Club Fri 2:00-3:00 Jennifer Petersen Open 7th - 12th Not Assigned
Fri 2:00-3:30
Volleyball Team Fri 2:00-3:30 Todd Nash Open 7th - 12th Not Assigned
Mon 6:30pm
American Heritage Girls Mon 6:30pm Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned
Mon 7:00pm
Trail Life Mon 7:00pm Open Kindergarten-5 years - 12th Not Assigned